o projekte

A čo na to architekt Ing. arch. M. Miškovský a jeho team?

Osadenie nového objektu v relatívne ustálenej mestskej štruktúre býva vždy náročná úloha, o to viac, ak sa jedná o frekventovaný úsek v jasne definovanej architektúre vinohradníckeho mesta. Náš tím využil naplno potenciál, históriu, limity a determinanty pozemku. 

Vznikol tak objekt Krajinská, ktorý sa nachádza v centrálnej časti mesta Svätý Jur. Koncept návrhu je jednoduchý, vychádza z historicko-hmotového a priestorového usporiadania mesta. Je prvou stavbou, ktorá uzatvára prieluku v danom území. Jej stvárnenie bude do budúcna jednoducho napojiteľné na ostatné objekty v rámci prieluky. Navrhovaná materialita, hlavné priečelie ako aj výška stavby a sklon strechy bol konzultovaný a kreovaný spolu s odborníkmi z Krajského pamiatkového úradu v Bratislave. Uličná fasáda je rozdelená na dva celky, kde nadväzuje na historické danosti vinohradníckych domov, nepôsobí mohutne a monotónne.

Parter je otvorený do ulice, kde sú situované celkovo štyri prevádzky. Na ďalších podlažiach sa nachádzajú byty a apartmány.

V suteréne a v exteriéri sú navrhnuté parkovacie státia s nadštandardnou veľkosťou parkovacích miest s možnosťou nabíjania elektromobilov. 

Budova pomyselne oddeľuje ruch mesta od tichej  privátnej časti pozemku, situovanej v zóne mestskej zelene určenej na rekreáciu a oddych budúcich obyvateľov bytov. Bude tu vytvorený park s altánkom a detské ihrisko. 

Všetky priestory sú dostatočne priestranné a presvetlené a pri návrhoch bytov a apartmánov sme sa nemuseli uchyľovať ku kompromisom.

Taktiež budú spĺňať najnovšie trendy a ekologické štandardy, ktoré prispejú k ekonomickému prevádzkovaniu priestorov. 

Projekt krajinská v sebe spája odhodlanosť investora tvoriť, prijímať požiadavky samosprávy, odborníkov a ekologické zmýšľanie. 

Náš tím tak mohol vytvoriť budovu, ktorá bude reprezentovať nový pohľad na bývanie v malom historickom meste. 

Ateliér M4arch
autor projektu

2Q 2023
začiatok výstavby
4Q 2023
hrubá stavba
3Q 2024
kolaudácia
4Q 2024
odovzdávanie bytov

O projekte

Krajinská nie je unikátna len svojou polohou v rámci mesta a architektonickým stvárnením ale aj svojím technickým vybavením. Budova bola od prvej skice koncipovaná ako celok, ktorý nesmie byť svojou prevádzkou záťažou pre životné prostredie a obyvateľov. Tepelné izolácie stien, striech a podláh sú navrhované v nadštandardných kvalitách presahujúcich súčasné požiadavky pre novostavby čo ocenia budúci vlastníci bytov. Vetranie priestorov budú zabezpečovať lokálne rekuperačné jednotky s vysokou účinnosťou pre zníženie energie na vykurovanie, prašnosť a celkovú kvalitu života v byte. Benefitom projektu krajinská sú tepelné čerpadlá, ktoré budú vykurovať všetky bytové a nebytové priestory formou podlahového kúrenia. Priestory bude možné tepelne regulovať podľa požiadaviek vlastníka, ktorý si tak môže upravovať odbery a spotrebu. Pri návrhu sme sa zameriavali na dostupné a zároveň komfortné parkovanie pre vlastníkov bytu. Parkovacie miesta boli navrhované v nadštandardných šírkach
s možnosťou nabíjania elektromobilov. Krajinská svojím technických a technologickým spracovaním je zaradená do energetickej triedy A0. Zaradenie reflektuje súčasné prísne regulatívy na ekologickosť stavieb a nadstavuje tak kvalitu života v budovách akú potrebujeme.

Páči sa Vám naša ponuka?

Máte akékoľvek otázky k projektu, na ktoré by ste radi poznali odpovede?

Kontaktujte nás ešte dnes a my sa Vám čo najskôr ozveme.